Wieża i punkt widokowy w Pogrzebieniu

Wieża i punkt widokowy w Pogrzebieniu

Widok na góry, dolinę Odry, Szarlotę i zbiornik przeciwpowodziowy? Tak! Taki widok tylko z wieży i punktu widokowego w Pogrzebieniu! 

Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy Raciborza. Z tego miejsca rozciąga się niezwykły widok na Beskid Śląsko-Morawski i Śląski, na Bramę Morawską, Jeseniki, a dalej na krajobraz w kierunku doliny rzeki Odry i zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Punkt widokowy w Pogrzebieniu to idealne miejsce na wycieczkę rowerową.

 

Lokalizacja punktu i wieży widokowej

Platforma i wieża widokowa zlokalizowane są  w bezpośrednim sąsiedztwie drogi łączącej Pogrzebień z Lubomią, już poza centrum miejscowości. Sama miejscowość Pogrzebień zlokalizowana jest w gminie Kornowac w województwie śląskim. Na szczycie jednego z wyniesień na terenie miejscowości kilka lat temu powstał punkt widokowy z kontenerem dla zwiedzających. Natomiast metalowa wieża w Pogrzebieniu zbudowana została dopiero w 2019 roku. W połowie marca 2024 roku został otwarty taras widokowy pod wieżą. Na tarasie przygotowane jest miejsce biwakowe i kilka leżaków dla podróżnych pragnących zaznać spokoju .

Spiczasta wieża widokowa stoi na jednym z wyniesień w gminie Kornowac. Ma ona bardzo ciekawy wygląd, podesty widokowe na wysokościach 3 metrów, 6 i pół metra i 9 metrów, i  prawie 20 metrów wysokości. Jest doskonale widoczna z daleka, ponieważ pokrywa ją żółta powłoka, a po zmierzchu jest podświetlona.

Co widać z wieży

Bezpośrednie otoczenie wieży stanowią łąki, pola i lasy. Najbliższą panoramę wypełniają:

 • „Las Kości”,
 • „Las Lutoń” i
 • „Las Widok”.

 Ze szczytu wieży można zobaczyć miejscowości leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Odry, takie jak:

 • Tworków z trwałą ruiną Zamku Rodziny Eichendorff,     
 • Bieńkowice,
 • Krzanowice,
 • a dalej już w Czechach Chuchelna
 • Pist,
 • Ostravę z Ratuszem Miejskim i kościołem,
 • Petrvald,
 • Bohumin, 
 • Detmarovice z kominami elektrowni.

Z wieży i punktu widokowego także można zobaczyć tereny dawnej wsi Nieboczowy, która została zrównana z ziemią, po to, by mógł powstać zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz.

Natomiast z tarasów położonych na trzech różnych wysokościach rozciąga się widok na:

 • hałdę Szarlotę w Rydułtowych,
 • Beskid Mały z Leskowcem, Hrobaczą Łąka, Gaikami,
 • Beskid Żywiecki z Babia Górą i Wielką Raczą,
 • Beskid Śląski ze Skrzycznym, Kotarzem, Równicą, Baranią Górą, Wielką Czantorią, Stożkiem Wielki, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Klimczokiem,
 • Małą Fatrę z górami Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň,
 • Beskid Śląsko-Morawski z górami Smrk, Travný, Malchor, Radhošť i Lysa Hora
 • Wysoki Jesionik z Pradziaddem,
 • Góry Opawskie z Biskupią Kopą,
 • Górę Świętej Anny ( w województwie opolskim).

Z punktu i wieży można zobaczyć również dwie grupy wiatraków. Jedne z nich są położone w okolicy miejscowości Wojnowice, a drugie w okolicy miejscowości Hat’ w Czechach.

Jak dojechać do wieży widokowej

Pogrzebień wraz z wieżą widokową, znajdują się w powiecie raciborskim w gminie Kornowac. Do wieży widokowej najłatwiej jest dotrzeć z Raciborza. Z centrum miasta należy kierować się w stronę  Lubomi, a w centrum miejscowości skręcić w lewo i jechać pod górę, główną drogą około 1,5 km. Wieża znajduje się po lewej stronie trasy.

Druga droga z Raciborza do punktu widokowego prowadzi przez dzielnicę miasta Brzezie, gdzie przy bezobsługowej myjni należy skręcić w lewo i jechać drogą główną, aż do Pogrzebienia. W Pogrzebieniu zaraz za kościołem należy skręcić w prawo w ulicę Lubomską. Punkt będzie znajdował się około 700m od skrzyżowania po prawej stronie. W Pogrzebieniu są ustawione znaki kierujące do wieży. 

Konstrukcja wieży

Wieża widokowa w Pogrzebieniu zbudowana jest  z metalu i ma kształt ostrosłupa. Jak już wcześniej wspomniano, ma około 20 metrów wysokości i trzy tarasy widokowe. Schody na wieżę są dość strome. Szczególnie stromo wchodzi się na najwyższą platformę. Wejście na platformę jest jednak łatwiejsze niż zejście z niej. Specjalne tablice umieszczone na balustradach  wieży informują, że zalecane jest schodzenie na dół tyłem.

Obok wieży w Pogrzebieniu stoi kontener przerobiony na platformę widokową, który został postawiony zanim jeszcze zbudowano stalową konstrukcję wieży. Można się  w nim schronić przed silnym słońcem i przed opadami deszczu. Tuż obok kontenera ustawiona jest stacjonarna lornetka umożliwiająca podziwianie widoków ze zbliżeniem.

Nowy taras widokowy

W marcu 2024 zostanie otarty taras widokowy zlokalizowany bezpośrednio pod wieżą. Umożliwi on podziwianie przepięknej panoramy dla większej ilości turystów.

 

 

 

Czy wejście na wieżę jest płatne?

Wejście na wieżę widokową w Pogrzebieniu jest bezpłatne. Wieża dostępna jest dla turystów od połowy marca do końca listopada.  Wejście na wieżę jest zablokowane  w okresie zimowym. Poruszanie się po metalowych schodach i tarasach wieży w okresie opadów śniegu i mrozu jest niebezpieczne, zatem ze względu na bezpieczeństwo turystów wieża jest zamykana na okres zimowy.

Tuż obok niej znajduje się bezpłatny parking, stojaki na rowery, a od marca 2024 roku także bezpłatny taras z miejscem do biwakowania. 

Wieża widokowa w Pogrzebieniu to część szlaku wież widokowych Silesianka

Wieża widokowa w Pogrzebieniu to jedna z wież Szlaku Silesianka, który został wytyczony w Krainie Górnej Odry. Wieża stoi na wzgórzu poza centrum miejscowości Pogrzebień.  Co ciekawe, nazwa miejscowości wzięła się od tego, iż zabudowa rozciąga się „po grzebieniu”, czyli na grzbiecie wzgórza o wydłużonym kształcie.

 

 

 

Ciekawostki w okolicy punktu widokowego

Punkt widokowy i wieża znajdują się w bardzo ciekawym otoczeniu. W najbliższym sąsiedztwie punktu widokowego, można się natknąć na mnóstwo innych, interesujących miejsc.

W samym Pogrzebieniu znajduje się Pałac Artura Baildona, który obecnie zajmują siostry Salezjanki. Historia tego pałacu jest również interesująca, ponieważ w okresie drugiej wojny światowej znajdował się w nim obóz pracy, a następnie obóz dla zniemczanych polskich dzieci. Na terenie przypałacowego ogrodu rośnie lipa, której obwód pnia jest 3 co do wielkości w Polsce.

Punkt widokowy znajduje się w niewielkiej odległości od Lasu Widok, w którym możemy znaleźć pomnik poety Josefa von Eichedorffa, a także do szczytu wzgórza Lipki. Wzgórze znane jest z rosnących na nim siedmiu lip. Zostały one prawdopodobnie zasadzone przez mieszkańców Brzezia u schyłku XVII wieku dla upamiętnienia przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego na odsiecz wiedeńską.

W pobliskim lesie na wjeździe do Raciborza od strony Rybnika przy trasie DW935 otwarto niedawno Zagrodę Żubrów, w której zamieszkuje kilka osobników tego gatunku przywiezionych z podobnych rezerwatów z Tych i Pszczyny.

Nieopodal punktu widokowego znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej,  na którego terenie zlokalizowana jest platforma z widokiem na Tajemniczy Ogród. Blisko jest także do wałów otaczających zalew przeciwpowodziowy na Dolnej Odrze. Wokół zalewu stworzona została ścieżka pieszo-rowerowa dla wycieczkowiczów.

W miejscowości Buków, widocznej z punktu widokowego, podziwiać można starą drewnianą kaplicę. Na jej ścianach zostały oznaczone poziomy wody w trakcie powodzi, która miała miejsce w 1997 roku.

Z Pogrzebienia można w kilka minut dojechać do Pałacu w Rzuchowie. Pałac zbudowany został w 1888 r. przez Heinricha Himmla, później przejęty przez Joachima von Klützowa, a po II wojnie światowej zaadaptowany na dom dziecka. Obecnie pałac jest własnością prywatną i trwa jego renowacja. Budowla otoczona jest parkiem z okazami starodrzewu.

Jadąc dalej z Pogrzebienia  w kierunku Rybnika przejeżdża się przez Rydułtowy, gdzie podziwiać można widać również hałdę Szarlota, która jest najwyższą stożkową hałdą w Europie.

Z Pogrzebienia blisko jest także do niezwykle malowniczego Zamku w Tworkowie. Odległość między punktem widokowym a zamkiem, to zaledwie 15 kilometrów. Co ciekawe w zamkowej wieży powstał kolejny punkt widokowy.  Niedaleko, bo zaledwie 13 kilometrów, jest do Rezerwatu Przyrody Łężczok. Rezerwat ten jest położony przy trasie z Raciborza na Nędzę i stanowi ostoję dla ogromnej ilości ptactwa wodnego.

 Około 20 km od Pogrzebienia położona jest miejscowość Gródczanki. Droga do niej wiedzie przez Racibórz. W miejscowości tej zlokalizowana jest następna wieża widokowa należąca do Szlaku Silesianki. Pod wieżą zlokalizowane jest niewielkie arboretum, a także zabytkowy drewniany Kościół pod Wezwaniem Świętego Krzyża, przed którym w lecie odbywają się msze plenerowe. W bezpośredniej bliskości znajduje się również wybudowany w 2022 roku klasztor.

W odległości około 16 km od Pogrzebienia zlokalizowana jest miejscowość Łubowice,  w której przez wiele lat mieszkał poeta Josef von Eichedorff. W miejscowości znajdują się ruiny Pałacu rodziny Eichedorff, zabytkowy cmentarz i muzeum poety. Tuż obok, w miejscowości Brzeźnica zobaczyć można zabytkowy młyn.

Z Pogrzebienia stosunkowo blisko jest także do Rud Raciborskich, w których można zwiedzać Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej. Można tam wybrać się w krótką podróż kolejka wąskotorową, której dawna trasa rozciągała się od Raciborza, aż do Gliwic.  W Rudach Raciborskich podziwiać można Klasztor Zakonu Cystresów z pięknym parkiem. W parku tym rośnie dąb szypułkowy „Cysters”, który jest jednym z najpiękniejszych starych drzew na terenie Górnego Śląska. Rośnie on przy alejce w parku angielskim otaczającym zespół klasztorno-pałacowy. Dąb-staruszek ma 730 cm w obwodzie i osiąga wysokość 31 m. Ma ok. 450 lat.

Jak widać warto zajrzeć do na punkt widokowy w Pogrzebieniu, a przy okazji zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne.

Total Page Visits: 24

 

Total Page Visits: 24 - Today Page Visits: 1